כשותית מזיק הוא סוג של מחלה פטרייתית הפוגעת בצמחים, הגורמת להצהבה, עצירת צמיחה ונגעים על עלים. זה יכול להיגרם על ידי מינים שונים של הסוג Peronospora. הוא נפוץ בתנאים קרירים ולחים ויכול להתפשט במהירות בסביבות לחות. אמצעי הבקרה כוללים הסרת חלקי צמחים נגועים, שיפור זרימת האוויר ושימוש בקוטלי פטריות.

כשותית תפוצה וריבוי

כשותית יכול להתפשט בדרכים רבות, כולל דרך נבגים של הפטרייה הנישאים ברוח, התזת מים על עלים וזרעים נגועים. זה נראה בדרך כלל באזורים עם תנאים קרירים ולחים, אבל יכול להופיע גם באזורים אחרים. לאחר התבססות, הוא יכול להתפשט במהירות לצמחים בריאים בקרבת מקום ויכול להשפיע על מגוון רחב של יבולים, כולל ירקות, פירות וצמחי נוי. כדי למנוע התפשטות של כשותית, חשוב להקפיד על היגיינה של הצמח לרבות הסרת חלקי צמחים נגועים, הימנעות מהשקיה מעל והימנעות מעבודה עם צמחים כשהם רטובים.

כשותית נזק לצמח

כשותית יכול לגרום נזק משמעותי לצמחים שנפגעו. חלק מהשפעות המחלה כוללות:

  • הצהבה ונבילה של עלים: הפטרייה מדביקה את העלים, גורמת להם להצהיב ולנבול, ומפחיתה את יכולתו של הצמח לבצע פוטוסינתזה ולייצר מזון.
  • עצירת גדילה: המחלה עלולה לגרום לצמח להיעדר ולהניב פחות פירות או פרחים.
  • נגעים על עלים: עלולים להיווצר נגעים כהים ועגולים על העלים, אשר בסופו של דבר עלולים לגרום לעלים להשתבש ולנשור.
  • יבול מופחת: הבריאות הכללית של הצמח מושפעת מכשותית, מה שמוביל ליבול מופחת של פירות, ירקות או פרחים.
  • התפשטות לצמחים אחרים: כשותית יכול להתפשט בקלות לצמחים אחרים, ולגרום למחלה להתפשט יותר בגינה

כשותית מחזור חיים ועונות גידול

מחזור החיים ועונות הגידול של כשותית קשורים קשר הדוק למין הספציפי של הפטריה. עם זאת, אפשר לעשות כמה הכללות.

  • מחזור חיים: הפטריות המייצרות כשותית מבלות בדרך כלל חלק ממחזור החיים שלהן על רקמות צמחים חיות וחלק ממחזור החיים שלהן כנבגים או נבגים באדמה או על פסולת צמחים מתה. הפטריות יכולות לייצר נבגים שיכולים להוביל ברוח, מים או אמצעים אחרים לצמחים חדשים, שם הם יכולים להדביק עלים חדשים ולחזור על המחזור.
  • עונות גידול: עונת הגידול של כשותית יכולה להשתנות בהתאם למין ולסביבה, אך המחלה שכיחה ביותר בתנאים קרירים ולחים ובמהלך חודשי האביב והסתיו (ובחורפים שהם לא קרים במיוחד). הסיכון לכשותית יכול להיות מוגבר על ידי תקופות ממושכות של לחות גבוהה, גשם חזק או זרימת אוויר לקויה, השקייה עילית

חשוב להבין את תנאי הגידול הספציפיים ואת מחזור החיים של המין המסוים של כשותית כדי לנהל ביעילות את השמדת  הפטריה

אפשרויות טיפול במזיק כשותית

קטגוריות