מנגו מאיה, שלי, עומר, נאם דוק מאי, אדווארד, מורינגה – 80 ש"ח, אוכמניות,  ליצ'י (זן אורגניקו, הונג לונג),
בננה: כחולה, סורית, פלאטנוס. גפן: איזבלה, איטלקי, מוסקט, פטאיה – מגוון זנים

זני מנגו מפרוייקט אורגניקו: מנגו מילה, רחל ועוד..
לרכישה צמחים ניתן ליצור קשר – 052-3805443 (הודעות לוואצאפ)

גיזום מנגו משפיע על כמות הפרי ואיכותו. גיזום מנגו יכול להוות טיפול משלים, וחשוב גם להפחתה של מזיקים מסויימים. חשוב לגזום ולעצב את העץ כך שתגיע שמש ישירה לכל הפירות והענפים, וגם כדי שתהיה סירקולציה של אוויר בין הענפים. ענפים שגדלים בהצלבה צריך לגזום כי צפיפות פוגעת בסיכוי לצמיחת פרי. לרוב, מומלץ לשמור על עץ נמוך 3-4 מ', על מנת שבמידת הצורך יהיה ניתן לטפל בפרי או בפריחה. גיזום חשוב גם לעיבוי הגזע או הענף.

גיזום עץ מנגו צעיר – החשיבות של גיזום מנגו צעיר היא למראה העץ בעתיד. מומלץ לדאוג למספר ענפים מרכזיים. המלצת אורגניקו היא בין 3-5 ענפים מרכזים, שמרוחקים אחד מהשני במידה שווה, וזאת על מנת לשמור את העץ מפותח, אך כמה שיותר נמוך לקטיף עתידי נוח. ריחוק בין הענפים חשוב על מנת לחשוף את העץ לשמש, וגם לסירקולציה של אוויר בין הענפים.

גיזום בעץ בוגר צריך להתמקד בעיצוב, בענפים חלשים ובריווח בין הענפים, כדי שהשמש תחדור לכל הענפים וגם שתהיה סירקולציה של אוויר.

עונת גיזום – גיזום מנגו אחרי קטיף

קיץ, סתיו, חורף (עדיפות לאחר הפרי), העיקר שיתבצע לאחר הורדת הפרי,. הגיזום יכול להשפיע על עונת הפרי הבאה, גיזום קרוב מידי לפריחה יכול לגרום דילול משמעותי.

טיפול במזיקים על ידי גיזום:

גיזום במנגו יכול להוות מוצא אחרון בטיפול בעצים נגועים. עץ שכלל לא טופל עלול להגיע למצב שכולו שחור. את הגיזום צריך לעשות באביב עד תחילת הקיץ. באותה שנה לא יתקבל פרי, אך על מנת לטפל במקרה קיצון זה יש לגזום את כל העלים לעצב את העץ מחדש (חשוב מאוד על מנת שיהיה קל לטפל בו בעתיד). חשוב לשים לב ולגזום מעל ההרכבה.

גיזום שונה נעשה בין זנים שונים, כגון: זנים גבוהים וצרים כמו מנגו גילור, זנים בינונים כמו מנגו מאיה, זנים נמוכים כמו מנגו קיט, זנים עם צמיחה פתוחה כמו מנגו שלי.

למכירה עצי מנגו לגינה זני : מנגו מאיה, עומר, נאם דוק מאי, אדוארד, שלי, קיט, רחל, פאירי, גילור, מילה.
מחיר 120-250 ש"ח לזן בודד על עץ, 400 לשני זנים על העץ, 500-600 ש"ח לשלושה זנים על עץ

במשתלת אורגניקו – 052-3805443

ניתן להזמין את הזנים הבאים:

אדוארד, אורלי, אלפונסו, ג'ובילי, גיילור, היידי, ואן דייק, ורבורג, טומי, טלי (איה), טנגו, לילי, מנגו מאיה, מאדאם פרנסיס, מברוקה, מנזלינו, נאם דוק מיי, סייבר, נועה, עומר, פאינרו, פאירי, קיט, קנט, קרבאו, רחל, שלי.

בקרוב זני מנגו אורגניקו…

פרוייקט זני המנגו של אורגניקו

פרוייקט הצלת זנים איכותיים של מנגו על ידי אורגניקו למכירה לגינות הפרטיות, באורגניקו אנו עומלים כמה שנים להשיב חזרה לגינות הפרטיות זנים איכותיים וטעימים במיוחד של מנגו שנעלמו מן הגינות ומן החקלאות המתועשת. המנגו קיים בישראל כ- 90 שנה, וכבר אז פיתחו זנים מקומים טעימים ואיכותיים וגם הביא זנים מכל העולם. רוב הזנים ננטשו עקב אי התאמה לחקלאות המתועשת, וחלקם שווים שימור בשל טעמם הייחודי, ארומה, ריח הם יכולים להיות זנים טובים לגידול בבתים פרטיים

הסיבות להעלמות זני מנגו מהשווקים כוללים: קטיף בעייתי (זנים מסויימים נקטפים בצורה שהיא דורשת יותר ידיים עובדות), כמות ייבול בינונית (שלגינה הפרטית זה מספיק פרי), סירוגיות, גודל וצורת הפרי לא אחידים (הכוונה שעל אותו העץ יש פירות בצורות שונות ובמשקל שונה), ארומה חזקה מידי, צבע הפרי, צורת הפרי או משקל הפרי (פרי גדול – ענק או קטן מידי לשיווק. מנגו בחקלאות המתועשת צריך להבשיל בבת אחת ולגינה הפרטית אנו רוצים שיבשיל בהדרגה ולקטוף במשך זמן רב יותר (עונה ארוכה). צבע המנגו (אנשים קונים לפי הצבע ולא לפי הטעם), וחלקם נעלמו כי לא היו מספיק טובים

כל הסיבות הללו לא קשורות כלל למנגו בגינות הפרטיות.

אורגניקו מאפשרת לכם בעלי גינות פרטיות לגדל ולהנות מזני מנגו יחודיים, במגוון טעמים מדהימים, בגדלים שונים, בעלי ארומה. הגדלים של סוגי המנגו אצלנו מתחילים מ-100  גרם ועד ומעל -2 ק"ג לפרי אחד. באורגניקו תקבלו הדרכה בזמן הרכישה וגם לאחריה כיצד להפיק את המירב מעץ המנגו. וגם המלצה לגדל עץ המותאם לצרכים שלכם' כמו כן אנו מפתחים זנים איכותיים המשלבים את הזנים היחודיים הישנים והטובים. בחקלאות המודרנית לרוב קוטפים את הפרי זמן רב לפני שמגיע לשוק ולפני שהפרי מבשיל על העץ לכן הטעם והמרקם פחות טובים. חלק מהזנים נשכחו וננטשו בגלל שהם זנים של אנשים פרטיים, ומעולם לא היו זנים מסחריים, באורגניקו אנו משתמשים בכנות איכותיות המתאימות לאדמות שונות.

רשימת עמודים