גיזום עץ מנגו משפיע על כמות הפרי ואיכותו. גיזום עץ מנגו יכול להוות טיפול משלים, וחשוב גם להפחתה של מזיקים מסויימים. חשוב לגזום ולעצב את העץ כך שתגיע שמש ישירה לכל הפירות והענפים, וגם כדי שתהיה סירקולציה של אוויר בין הענפים. ענפים שגדלים בהצלבה צריך לגזום כי צפיפות פוגעת בסיכוי לצמיחת פרי. לרוב, מומלץ לשמור על עץ נמוך 3-4 מ', על מנת שבמידת הצורך יהיה ניתן לטפל בפרי או בפריחה. גיזום חשוב גם לעיבוי הגזע או הענף.

עץ מנגו למכירה

מגוון עצי מנגו למכירה, מחיר לפי גודל העץ, ואפילו עץ עם מספר זנים

גיזום עצי מנגו

למרות שחשוב לגזום עצי מנגו לבריאות ולפרודוקטיביות, הימנעו מגיזום קיצוני, מכיוון שזה יכול להכניס את העץ לטראומה ולהפחית את ייצור הפירות. להסיר לא יותר מ-20-30% מחופת העץ בפעולת גיזום בודדת.

גיזום עץ מנגו צעיר

גיזום עץ מנגו צעיר – החשיבות של גיזום מנגו צעיר היא למראה העץ בעתיד. מומלץ לדאוג למספר ענפים מרכזיים. המלצת אורגניקו היא בין 3-5 ענפים מרכזים, שמרוחקים אחד מהשני במידה שווה, וזאת על מנת לשמור את העץ מפותח, אך כמה שיותר נמוך לקטיף עתידי נוח. ריחוק בין הענפים חשוב על מנת לחשוף את העץ לשמש, וגם לסירקולציה של אוויר בין הענפים.

גיזום עץ מנגו בוגר

גיזום עץ מנגו בוגר צריך להתמקד בעיצוב, בענפים חלשים ברווח בין הענפים, כדי שהשמש תחדור לכל הענפים בשל הפרי שנחשף לשמש וגם להפחתת מזיקים וגם שתהיה סירקולציה של אוויר.

חיטוי כלים לגיזום

חיטוי כלים לגיזום השתמשו במספרי גיזום נקיים וחדים כדי לבצע חתכים נקיים. יש לחטא את כלי הגיזום

עונת גיזום

עונת גיזום מנגו אחרי קטיף – ניתן לגזום קיץ, סתיו, חורף,  כדאי שיתבצע לאחר הורדת הפרי כי עדיין חם והתמיינות לא החלה, הגיזום יכול להשפיע על עונת הפרי הבאה, גיזום קרוב מידי לפריחה יכול לגרום דילול משמעותי. גיזום אגרסיבי עדיף באביב

  • במידה ויש התאחרות של הפרי באותה שנה יש לשקול את הגיזום, הכוונה שעדיף באותה שנה לא לגזום יותר מידי

גיזום לטיפול מזיקים

גיזום במנגו יכול להוות מוצא אחרון בטיפול בעצים נגועים. עץ שכלל לא טופל עלול להגיע למצב שכולו שחור. את הגיזום צריך לעשות באביב עד תחילת הקיץ. באותה שנה לא יתקבל פרי, אך על מנת לטפל במקרה קיצון זה יש לגזום את כל העלים לעצב את העץ מחדש (חשוב מאוד על מנת שיהיה קל לטפל בו בעתיד). חשוב לשים לב ולגזום מעל ההרכבה.

גיזום שונה נעשה בין זנים שונים, כגון: זנים גבוהים וצרים כמו מנגו גילור, זנים בינונים כמו מנגו מאיה, זנים נמוכים כמו מנגו קיט, זנים עם צמיחה פתוחה כמו מנגו שלי.

טיפול לאחר הגיזום

טיפול לאחר הגיזום, עיקבו אחר העץ עבור כל סימני לחץ או מחלה. שמור את העץ מושקה היטב ומופרה כדי לתמוך בצמיחה חדשה. במידה והקרקע נחשפה לשמש חפשו סביב בסיס העץ כדי לשמור על לחות ולדכא עשבים שוטים, כדאי למרוח משחת גיזום על מנת למנוע נזק לעץ

למכירה עצי מנגו לגינה זני : מנגו מאיה, קיט, רחל, פאירי, גילור, מילה, ברינדיבני

מנגו מאיה מחיר

170 ש"ח+

מחיר זנים מיוחדים 

250-300 ש"ח לזן בודד על עץ, +500 לשני זנים על העץ, +700 ש"ח לשלושה זנים על עץ

במשתלת אורגניקו – 052-3805443

ניתן להזמין את הזנים הבאים:

זנים רשמיים

אדוארד, אורלי, אלפונסו, ג'ובילי, גיילור, היידי, ואן דייק, ורבורג, טומי, טלי (איה), טנגו, לילי, מנגו מאיה, מאדאם פרנסיס, מברוקה, מנזלינו, נאם דוק מאי, סייבר, נועה, עומר, פאינרו, פאירי, קיט, קנט, קרבאו, שלי, עומר

כל זני המנגו נמכרים על גבי כנה של מנגו רשמית אשר ניתן לגדל ברוב קרקעות בארץ