פרודניה היא זן של עש הידוע כגורם נזק משמעותי לגידולי כותנה. הזחלים של העש ניזונים מעלים של מגוון צמחים, גורמים לנפילה ולהפחתת יבול היבול. אמצעי ההדברה למזיק זה כוללים שימוש בחומרי הדברה, הוא ידוע גם כמין פוליפאגי, מה שאומר שהוא יכול להאכיל מיותר מסוג אחד של צמח.

פרודוניה הפצה וריבוי

פרודוניה העש מתרבה ברציפות לאורך כל השנה באזורים טרופיים וסובטרופיים, עם מספר דורות בשנה. באקלים ממוזג, יש בדרך כלל דור אחד או שניים בשנה. נקבות בוגרות מטילות ביצים על עלים של צמחים מארח, והזחלים בוקעים ומתחילים להאכיל מהעלים זמן קצר לאחר מכן. הזחלים עוברים דרך מספר מופעים לפני שהם מתגלגלים ומגיחים כבוגרים.

מחזור יבול ושימוש בזני כותנה עמידים הם חלק מהשיטות להדברת תולעת העלים. ניתן להשתמש בחומרי הדברה גם להדברת המזיק, אך שימוש יתר עלול להוביל להתפתחות עמידות לחומרי הדברה באוכלוסייה. שיטות הדברה ביולוגיות, כמו שימוש בצרעות טפיליות או וירוסים, יכולות להיות יעילות גם בשליטה באוכלוסיית תולעי העלים.

פרודוניה הנזק לצמח

פרודוניה הנזק שגורמת תולעת העלים מאופיין בחורים בעלי צורה לא סדירה ובמראה מרופט. הזחלים עשויים גם להאכיל מהפר, לגרום לחורים ולהפחית את הצמח. נגיעות כבדות עלולות להוביל לנפילה מלאה של הצמח, מה שעלול להפחית מאוד את יבול היבול

הנזק שנגרם על ידי תולעת העלים יכול גם להפוך את הצמח לפגיע יותר למזיקים ומחלות אחרות, ולהפחית עוד יותר את תנובת היבול. לכן, חשוב לעקוב אחר הימצאות תולעת העלים ולהפעיל אמצעי הדברה, כגון מחזור יבולים, שימוש בזני כותנה עמידים או שימוש בחומרי הדברה ושיטות הדברה ביולוגיות, כדי לשמור על שליטה על הנגיעות.

פרודוניה מחזור חיים ועונות גידול

  • לפרודוניה יש מחזור חיים מתמשך, כלומר הוא מתרבה לאורך כל השנה באזורים באזורים אלו יכולים להיות מספר דורות בשנה.
  • מחזור החיים של תולעת העלים מתחיל בכך שהנקבה הבוגרת מטילה ביצים על עלים של צמחים מארח. הביצים מוטלות בדרך כלל באשכולות והן קטנות, לבנות ועגולות. לאחר מספר ימים בוקעים
  • הזחלים מהביצים ומתחילים להאכיל מעלי הצמח. הזחלים עוברים דרך מספר גדלים, או שלבי התפתחות, לפני הגולם.
  • בשלב הגולם, הזחלים מסובבים פקעות והופכים לעשים בוגרים.
  • עשים בוגרים הם קטנים, עם מוטת כנפיים. הבוגרים פעילים בדרך כלל בלילה ונמשכים לאור. הם מסוגלים לעוף ולהתפזר למרחקים ארוכים. לאחר ההזדווגות, הנקבות מטילות ביצים כדי להתחיל דור חדש.

חיוני להיות מודע לעונות הגידול של הגידולים ותולעת העלים, ליישם את אמצעי ההדברה בהתאם. יישומי הדברה, מחזור יבולים ושיטות הדברה ביולוגיות הן היעילות ביותר כאשר הן מתוזמנות לחפוף לשיא אוכלוסיית תולעי העלים.

אפשרויות טיפול במזיק פרודניה

קטגוריות