מנגו (מאיה, שלי, עומר, נאם דוק מאי, אדווארד), מורינגה – 80 ש"ח, אוכמניות,  ליצ'י (זן אורגניקו, הונג לונג),
בננה: כחולה, סורית, פלאטנוס. גפן: איזבלה, איטלקי, מוסקט, פטאיה – מגוון זנים

זני מנגו מפרוייקט אורגניקו
לרכישה ניתן ליצור קשר – 052-3805443 (הודעות לוואצאפ)

עונה של פרי מנגו – מתי העונה של פרי המנגו? כמה זמן לוקח לעץ מנגו להניב פרי?? מתי קוטפים מנגו מהעץ? הבשלת מנגו בבית?

מנגו – עונה : הפרי מופיע לרוב בקיץ עד סוף הסתיו, מתחיל מסוף יולי עד סוף נובמבר.

כמה זמן לוקח לעץ מנגו להניב פרי?

הנבת הפרי מתרחשת לאחר 3-5 שנים, בהתאם לזן. לזנים מסויימים לוקח יותר זמן , וכמובן שהדבר מותנה גם בגודל העץ. לאחר כ- 10 שנים העץ מגיע לכמות גדולה של פרי.

מתי העונה

בצפון הארץ, באזור הכינרת, כל זן מקדים בחודש, וגם הפירות יותר קטנים מאשר בשאר אזורי הארץ.

מגוון זני המנגו הוא עצום. יש זני פירות שניתן לקטוף לפני העונה כשהם ירוקים, ויש פירות שטעימים רק כאשר הם מבשילים.

זן מקדים הוא זן תחילת העונה – סוף יולי עד אוגוסט.

זן אמצע עונה – מסוף אוגוסט עד סוף ספטמבר.

זן סוף – מסוף ספטמבר עד סוף אוקטובר.

יש זנים עם עונה ארוכה במיוחד. לכל זן העונה שלו. מידע מפורט ראה באתר בפירוט הזנים.

מכך ניתן לדעת אם הזן הכתוב על הפרי שנרכש הוא הזן הנכון. לדוגמא: כאשר מוכרים לכם זן מאיה בנובמבר זה לא יתכן מכיוון שזן מנגו מאיה לא גדל בנובמבר.

מתי קוטפים מנגו מהעץ

אז בעצם מתי לקטוף מנגו מהעץ? יש זנים שניתן לקטוף את הפרי בעודו קשה ובוסרי, אך, יש זנים שאם נקטוף את המנגו בעודו ירוק וקשה לא יהיה ניתן לאכול אותם, ורצוי לחכות עד שיבשילו. ברוב הזנים הירוקים ניתן לראות שינוי בגוון הירוק, ובזנים הצבעוניים ניתן לראות את התחלפות הצבע, אשר לרוב מעיד על בשלות קרובה. אין לקטוף את המנגו בכוח, ברגע שהמנגו מוכן הוא ניתק בקלות מהגבעול ומוציא נוזל מהרקמה הפגועה.

מידע מפורט באשר לזמן הקטיף המומלץ לכל זן מופיע באתר בעמוד של הזן הספציפי.

הבשלת מנגו בבית

איך לגרום למנגו להבשיל – הדרך המוצלחת ביותר זה לשים את המנגו באור ( לא בשמש ישירה) שיבשיל את הפרי. גם מנגו קשה מבשיל בצורה אחידה יותר באור שמש לא ישיר, אך השאלה אם המנגו יבשיל תלויה בקטיף ואם המנגו לא נקטף בטרם עת .

כמה זמן לוקח למנגו להבשיל ? תלוי בזן ובזמן הקטיף. לכן, קשה לדעת במדויק, והזמן יכול לקחת עד חודש. יש לשים לב לעובדה שצבע הפרי לא בהכרח מראה על מידת הבשלות.

למכירה עצי מנגו לגינה זני מנגו: מאיה, עומר, נאם דוק מאי, אדוארד, שלי, קיט, רחל, פאירי, גילור, מילה.
מחיר 120-250 ש"ח

במשתלת אורגניקו – 052-3805443

ניתן להזמין את הזנים הבאים:

אדוארד, אורלי, אלפונסו, ג'ובילי, גיילור, היידי, ואן דייק, ורבורג, טומי, טלי (איה), טנגו, לילי, מנגו מאיה, מאדאם פרנסיס, מברוקה, מנזלינו, נאם דוק מיי, סייבר, נועה, עומר, פאינרו, פאירי, קיט, קנט, קרבאו, רחל, שלי.

בקרוב זני מנגו אורגניקו…

פרוייקט זני המנגו של אורגניקו

פרוייקט הצלת זנים איכותיים של מנגו על ידי אורגניקו למכירה לגינות הפרטיות, באורגניקו אנו עומלים כמה שנים להשיב חזרה לגינות הפרטיות זנים איכותיים וטעימים במיוחד של מנגו שנעלמו מן הגינות ומן החקלאות המתועשת. המנגו קיים בישראל כ- 90 שנה, וכבר אז פיתחו זנים מקומים טעימים ואיכותיים וגם הביא זנים מכל העולם. רוב הזנים ננטשו עקב אי התאמה לחקלאות המתועשת, וחלקם שווים שימור בשל טעמם הייחודי, ארומה, ריח הם יכולים להיות זנים טובים לגידול בבתים פרטיים

הסיבות להעלמות זני מנגו מהשווקים כוללים: קטיף בעייתי (זנים מסויימים נקטפים בצורה שהיא דורשת יותר ידיים עובדות), כמות ייבול בינונית (שלגינה הפרטית זה מספיק פרי), סירוגיות, גודל וצורת הפרי לא אחידים (הכוונה שעל אותו העץ יש פירות בצורות שונות ובמשקל שונה), ארומה חזקה מידי, צבע הפרי, צורת הפרי או משקל הפרי (פרי גדול – ענק או קטן מידי לשיווק. מנגו בחקלאות המתועשת צריך להבשיל בבת אחת ולגינה הפרטית אנו רוצים שיבשיל בהדרגה ולקטוף במשך זמן רב יותר (עונה ארוכה). צבע המנגו (אנשים קונים לפי הצבע ולא לפי הטעם), וחלקם נעלמו כי לא היו מספיק טובים

כל הסיבות הללו לא קשורות כלל למנגו בגינות הפרטיות.

אורגניקו מאפשרת לכם בעלי גינות פרטיות לגדל ולהנות מזני מנגו יחודיים, במגוון טעמים מדהימים, בגדלים שונים, בעלי ארומה. הגדלים של סוגי המנגו אצלנו מתחילים מ-100  גרם ועד ומעל -2 ק"ג לפרי אחד. באורגניקו תקבלו הדרכה בזמן הרכישה וגם לאחריה כיצד להפיק את המירב מעץ המנגו. וגם המלצה לגדל עץ המותאם לצרכים שלכם' כמו כן אנו מפתחים זנים איכותיים המשלבים את הזנים היחודיים הישנים והטובים. בחקלאות המודרנית לרוב קוטפים את הפרי זמן רב לפני שמגיע לשוק ולפני שהפרי מבשיל על העץ לכן הטעם והמרקם פחות טובים. חלק מהזנים נשכחו וננטשו בגלל שהם זנים של אנשים פרטיים, ומעולם לא היו זנים מסחריים, באורגניקו אנו משתמשים בכנות איכותיות המתאימות לאדמות שונות.

רשימת עמודים