אקרית סבירסקי הוא סוג של אקרית טורפת המשמשת בדרך כלל כחומר הדברה ביולוגי להדברת מזיקים כגון תריפס קליפורני, כנימת עש הטבק, אקרית הקורים ואקרית עיוותים. זוהי אקרית קטנה בצבע חום אדמדם הניזונה מהביצים והזחלים של מזיקים אלו, ועוזרת לצמצם את אוכלוסייתם ולמזער את הנזק לגידולים. אקרית סבירסקי נחשב לסוכן בקרה ביולוגי יעיל ביותר ונמצא בשימוש נרחב בחקלאות מסחרית.

מזון אקרית סבירסקי

אקרית מאתרות את הטרף שלהן על ידי חישת רעידות וכימיקלים המיוצרים על ידי המזיקים. לאחר שהם איתרו מקור מזון מתאים, הם משתמשים בחלקי הפה החדים דמויי המחט שלהם כדי לנקב את הביצית או השלבים הצעירים ולמצוץ את הנוזלים.

אקרית סבירסקי – כנימת עש הטבק

אקרית סבירסקי ניזון מביצי כנימת עש הטבק ומנימפות, מצמצם את אוכלוסייתם ובכך מפחית את הנזק לגידולים.

אקרית סבירסקי – אקרית הקורים ואקרית עיוותים

הוא ניזון אקרית הקורים ואקרית עיוותים, הביצים שלהן ואקריות קטנות אחרות, מה שמספק דרך טבעית ויעילה לשלוט באוכלוסיות אקרית הקורים בגידולי חממה וגידולי חוץ.

אקרית סבירסקי – תריפס קליפורני

אקרית סבירסקי ונימפות בוגרות יכולות לצרוך בממוצע 2-5 ביצי תריפסים או 1-3 זחלי תריפסים ביום. הם יכולים גם להאכיל מאבקה ומצוף כמזון חלופי, מה שיכול לסייע בשמירה על אוכלוסיית אקרית סבירסקי במקרה של צפיפות מזיקים נמוכה.

איך להשתמש אקרית סבירסקי

  • אקרית הסבירסקי ארוזה בכלי מאוורר בקיבולת של ליטר שמכיל 90,000-50,000 פרטים (לפי דרישה). האקרית הטורפת מעורבבת בתוך נשא סובין המכיל גם את אקרית המחסן שמשמשת כמזון (טרף) לאקרית הסבירסקי. היחס סבירסקי:טרף עשוי לנוע בין 2:1 לבין 5:1, תלוי במין הצמח ורמת המזיק. ככל שרמת המזיק גבוהה יותר, יכיל היחס סבירסקי:טרף שיעור נמוך יותר של אקרית המחסן על-מנת לעודד את אקרית הסבירסקי לשחר למזיק שעל הצמח. במצב של רמת מזיק נמוכה יחסית יהיה שעור אקרית הטרף גבוה יותר על מנת לאפשר לאקרית הסבירסקי להתקיים עליה כל עוד המזיק אינו בנמצא.
  • אקרית הסבירסקי מיושמת בערמות קטנות של חומר שבוזקים ישירות על עלוות הצמח. הבזיקה מתבצעת דרך חור הקבוע במכסה הכלי או בעזרת כפית הצמודה אליו. בהתאם למינון, יש לפזר את החומר בדילוגים כל מספר צמחים. ביישומים המצטברים ניתן באופן הדרגתי לצמצם את מרווח הפיזור בין הצמחים.
  • חשוב לפזר את אקרית הסבירסקי מיד עם קבלת החומר. לא מומלץ לעכב את פיזור הטורפת. לכל היותר ניתן לאחסן את החומר משך 24 שעות בטמפרטורה 10 – 15ºc. בכל מקרה אין להניח כלי סגור תחת שמש ישירה.
  • בצמחים שבהם מסוגלת אקרית הסבירסקי לקיים עצמה על אבקת פרחים (למשל, פלפל) ניתן ליישמה באופן מונע (עוד בטרם הופיעו התריפס או כנימת עש הטבק או אקרית העיוותים) עם פתיחתם של הפרחים הראשונים. ניתן להוסיף פיזורי תגובה עם הופעתו של המזיק. מספר האקריות הטורפות שיש לפזר וכן תדירות הפיזורים, יקבעו על-פי אופי הגידול, ובהתאם לרמת הנגיעות בתריפס ו/או כנימת עש הטבק ו/או אקרית העיוותים.

חומר הדברה אקרית סבירסקי

חשוב לציין שימוש בחומרי הדברה יכולות להיות השפעות שליליות על אוכלוסיית אקרית סבירסקי , לכן מומלץ להשתמש בחומרי הדברה ספציפיים למזיק היעד ואינם מזיקים לחרקים מועילים לפני שחרור אקרית הטורפת.

קטגוריות

טיפול במזיקים
  • אקרית הקורים
  • אקרית עיוותים
  • כנימת עש הטבק
  • תריפס קליפורני
סוג קוטל מזיקים
  • ביולוגי