סס הנמר הידוע גם בשם עש הנמר, הוא סוג של עש במשפחת ה-Cossidae. הוא נמצא באירופה ובאסיה, וידוע בכנפיו הגדולות והבולטות עם כתמים שחורים על רקע צהוב או כתום. העשים הבוגרים פעילים בדרך כלל בקיץ וניתן למצוא אותם באזורים מיוערים או בגינה. ידוע שהזחלים, או הזחלים, גורמים נזק לעצי פרי ולצמחים אחרים.

תזונת סס הנמר

הזחלים של סס הנמר, ניזונים בעיקר מעלים של עצי פרי וצמחים עצים אחרים. ידוע שהם גורמים נזק משמעותי לעצי תפוח, אגס ודובדבן. ניתן למצוא אותם גם ניזונים מצמחים אחרים כמו עוזרד, ורד וערבה. הזחלים פעילים בדרך כלל מסוף האביב ועד תחילת הקיץ ויכולים לנקות עצים שלמים אם לא משתלטים עליהם. עשים בוגרים אינם ניזונים, מכיוון שאין להם חלקי פה מתפקדים.

סס הנמר הפצה וריבוי

ריבוי סס הנמר הוא בעיקר באמצעות הטלת ביצים על ידי נקבות בוגרות. ביצים אלו מוטלות בדרך כלל על העלים או ענפים של הצמחים המארחים, ולאחר מספר ימים הם בוקעים לזחלים קטנים. לאחר מכן הזחלים ניזונים מעלי הצמח המארח וגדלים לבגרות, מתבגרים ובסופו של דבר מגיחים כעשים בוגרים.

על מנת לשלוט באוכלוסיית סס הנמר ובנזקים שהם עלולים לגרום לעצי פרי ולצמחים אחרים, ניתן להשתמש בשיטות שונות. אלה כוללים שימוש במלכודות פרומונים כדי ללכוד ולהרוג עש בוגרים, שימוש בחומרי הדברה כדי להרוג את הזחלים, והסרה והשמדה של עלים וענפים נגועים. שיטות תרבות כמו גיזום ותחזוקת עצים בריאים יכולים אף הם לסייע בהפחתת הנזק הנגרם על ידי הזחלים.

סס הנמר נזק לצמח

הנזק שנגרם על ידי הזחלים יכול לכלול:

  • נפיחות: העלים של הצמח המארח נאכלים ומשאירים מאחור רק את הוורידים, מה שעלול להשפיע על יכולת הפוטוסינתזה של הצמח ולהפחית את יכולתו לגדול ולהפיק פירות.
  • הפחתת ענפים: הזחלים יכולים להאכיל גם ענפים והענפים של הצמח המארח, מה שעלול להוביל לדעיכה ולהיחלשות של הצמח.
  • יבול פירות מופחת: הנזק שגורמים הזחלים עלול להפחית את יכולתו של הצמח להפיק פרי.
  • בריאות העץ מופחתת: האכלה מתמשכת והפחתת עיקול במשך מספר שנים עלולים להחליש את העץ ולהפוך אותו לרגיש יותר למזיקים ומחלות אחרות.
  • חשוב לפקוח עין על בריאות עצי הפרי שלכם, ולנקוט פעולות לשליטה באוכלוסיית סס הנמר במידת הצורך כדי למנוע נזקים חמורים לצמחים.

מחזור חיים ועונות גידול של סס הנמר

מחזור החיים של סס הנמר, הידוע גם בשם עש הנמר, מורכב מארבעה שלבים: ביצה, זחל, גולם ובוגר. מחזור החיים כולו נמשך בדרך כלל כשנה אחת, אך יכול להשתנות בהתאם לתנאי הסביבה.

  • ביצה: נקבות בוגרות מטילות ביצים על העלים או הענפים של הצמח המארח. ביצים אלו קטנות ובדרך כלל בצבע קרם. הם בוקעים תוך מספר ימים.
  • זחל: הזחלים הבוקעים קטנים, אורכם בסביבות 2-3 מ”מ וצבע שמנת עם ראש כהה. הם ניזונים מעלי הצמח המארח וגדלים לבגרות במשך תקופה של מספר שבועות.
  • גולם: לאחר שהגיעו לבגרות, הזחלים מסתובבים פקעות ונכנסים לשלב הגולם, שנמשך בדרך כלל כשבועיים.
  • בוגר: לאחר שלב הגולם, יוצאים העשים הבוגרים. הם גדולים, עם מוטת כנפיים של כ-8-12 ס”מ, ויש להם כתמים שחורים בולטים על רקע צהוב או כתום. עשים בוגרים אינם ניזונים מכיוון שאין להם חלקי פה מתפקדים. הם פעילים בדרך כלל בקיץ וניתן למצוא אותם באזורים מיוערים או בגנים.

עונות הגידול של סס הנמר מסוף מאי עד תחילת ספטמבר. הזחלים פעילים ביותר בסוף האביב עד תחילת הקיץ, וזה הזמן שבו הם יכולים לגרום לנזק הרב ביותר לעצי פרי ולצמחים אחרים.

אפשרויות טיפול במזיק סס נמר

קטגוריות