חילדון הוא סוג של פטריות במשפחת Pucciniaceae, הכולל פתוגנים צמחיים רבים הגורמים למחלות אשר ניראות כמו חלודה צמחי מאכל וצמחים אחרים. לפטריות אלו יש בדרך כלל מחזור חיים מורכב הכולל מספר רב של צמחים מארח ושלבי נבגים. חילדון יכולות להפחית באופן משמעותי את תפוקת היבול ובריאות הצמח. ישנם מינים רבים ושונים של חילדון, שכל אחד מהם מדביק סוגים ספציפיים של צמחים

הפצה וריבוי של חילדון

חילדון מצויה ברחבי העולם, ותפוצתם של מינים שונים תלויה בצמחים המארחים שהם מדביקים. מינים מסוימים ספציפיים לאזורים או לאקלים מסוימים, בעוד שלאחרים יש טווח גיאוגרפי רחב יותר. הנבגים של פטריות חילדון מופצים על ידי רוח, מים וחרקים, ויכולים להדביק צמחים חדשים כאשר התנאים נוחים. הפטרייה יכולה גם להיות בתרדמת חורף בפסולת צמחים, ועלולה להיות מועברת על כלים או ציוד מזוהמים.

מחזור החיים של פטריות חילדון מורכב ובדרך כלל כולל מספר רב של צמחים מארח ושלבי נבגים. למינים מסוימים יש מחזור דו-שנתי ודורשים שני צמחי מארח שונים כדי להשלים את מחזור חייהם, בעוד שלאחרים יש מחזור רב שנתי ויכולים לשרוד על צמח מארח בודד במשך שנים מרובות. הנבגים של פטריות חילדון מדביקים את העלים, הגבעולים והפרחים של הצמח ויוצרים כמו חלודה אופייניות המשחררות נבגים חדשים, העלולים להדביק צמחים חדשים. תהליך זה יכול להימשך על פני מספר עונות, ולהוביל לנזק חמור לצמח הנגוע.

סוגי חילדון

ישנם מינים רבים ושונים של פטריות חילדון שמדביקים מגוון רחב של צמחים, כולל דגנים, עשבים, שיחים ועצים עצים וסוגים רבים של ירקות ופרחים. כמה דוגמאות למין חילדון:

 • Puccinia graminis: מין זה גורם בגידולי דגנים כמו חיטה, שעורה ושיבולת שועל. יש לו מחזור חיים דו-שנתי ודורש שני צמחים מארח שונים כדי להשלים את פיתוחו.
 • Puccinia recondita: מין זה גורם בחיטה ושעורה. יש לו מחזור חיים דו-שנתי ודורש שני צמחים מארח שונים כדי להשלים את פיתוחו.
 • Puccinia hordei: מין זה גורם בשעורה. יש לו מחזור חיים דו-שנתי ודורש שני צמחים מארח שונים כדי להשלים את פיתוחו.
 • Puccinia striiformis: מין זה גורם בחיטה, שעורה ועשבים. יש לו מחזור חיים דו-שנתי ודורש שני צמחים מארח שונים כדי להשלים את פיתוחו.
 • Puccinia punctiformis: מין זה גורם למחלת חלודה בצמחי תות.
 • Puccinia iridis: מין זה גורם בצמחי אירוס.

אלו הן רק כמה דוגמאות למינים רבים ושונים של פטריות חילדון הקיימות, ולכל מין יש טווח מארח ספציפי משלו ומחזור חיים.

חילדון הנזק לצמח

פטריות חילדון עלולות לגרום נזק משמעותי לצמחים נגועים על ידי שיבוש צמיחתם והפחתת יכולתם להפיק יבול. התסמינים של חילדון תלויים במין ובצמח המארח, אך כוללים בדרך כלל את הדברים הבאים:

 • חלודה על העלים: הפטרייה מדביקה את עלי הצמח, וגורמת להיווצרות נקודות קטנות בצבע חום אדמדם נקודות אלו עלולות לגרום לעלים להצהיב ולמות בטרם עת, מה שמפחית את יכולתו של הצמח לבצע פוטוסינתזה ולייצר מזון.
 • חלודה על בגבעול: הפטרייה מדביקה את גבעול הצמח, וגורמת להיווצרות פצעונים דומים. זה יכול להחליש את הגבעול, מה שהופך את הצמח לרגיש יותר לגרום לו לקרוס ולהפחית את יכולתו להפיק יבול.
 • חלודה על לפרחים: מדביקה את פרחי הצמח, וגורמת להיווצרות פצעונים על עלי הכותרת ומבני פרחים אחרים. זה יכול להפחית את מספר הפרחים המיוצרים ולהקשות על הצמח להתרבות.
 • יבול מופחת: חילדון עלול לגרום לצמח הנגוע לייצר פחות, פחות או ללא פירות או זרעים. הפטרייה יכולה גם לגרום לצמח להתבגר מוקדם, בצמחים חד שנתיים או דו שנתיים ולגרום לצמח להניב כמות מועטה
 • פגיע בקצב הגדילה והחלשת הצמח: חילדון עלול לגרום לצמח הנגוע להיות חלש, מה שהופך אותו לרגיש יותר למחלות אחרות, מזיקים ולחצים סביבתיים.
 • מחלות חלודה יכולות להיות הרסניות מאוד לגידולים, ולגרום להפחתה משמעותית בתפוקה ובאיכות

חילדון מחזור חיים ועונות גידול

מחזור החיים של פטריות מורכב ותלוי במין הספציפי של חילדון ובצמחים המארחים שהיא מדביקה.

 • דו-שנתי: פטריות חילדון בעלות מחזור חיים דו-שנתי דורשות שני צמחים מארח שונים כדי להשלים את התפתחותם. מינים אלה מדביקים בדרך כלל צמח מארח ראשוני, כגון דגנים, במהלך עונת הגידול, ולאחר מכן מדביקים צמח מארח חלופי, כגון עשב שוטה, במהלך העונה הרדומה. הנבגים המיוצרים על הצמח המארח החלופי יכולים להדביק את הצמח המארח העיקרי בעונת הגידול הבאה.
 • רב שנתי: פטריות בעלות מחזור חיים רב שנתי יכולות לשרוד על צמח מארח בודד במשך שנים מרובות. הם בדרך כלל מדביקים שיחים ועצים עצים, ויכולים לשרוד בקליפת הצמח או ברקמות העצים. מינים אלה יכולים להדביק את הצמח המארח כל השנה, אך תסמיני המחלה הם לרוב משמעותיים יותר במהלך עונת הגדילה והפרי
 • חד שנתי: פטריות בעלות מחזור חיים חד שנתי משלימות את התפתחותן תוך שנה אחת ובדרך כלל מדביקות רק צמח מארח אחד. הם יכולים לשרוד בפסולת הצמחים או באדמה ויכולים להדביק את הצמחים החדשים כאשר התנאים נוחים.

לסיכום, לפטריות חילדון יש מחזור חיים מורכב התלוי במין הספציפי ובצמחים המארחים אותם היא מדביקה. הם יכולים להיות בעלי מחזור חיים דו-שנתי, רב שנתי או חד שנתי והם פעילים ביותר בחודשים החמים והלחים של השנה כשהטמפרטורות חמות ותקופות ממושכות של רטיבות עלים. הנבגים יכולים להדביק צמחים חדשים כאשר התנאים נוחים והשלב הרגיש ביותר הוא הצמיחה הצעירה

אפשרויות טיפול במזיק חילדון

קטגוריות