עש מנהרות ההדר – מנהדר הוא עש קטן במשפחת ה-Gracillariidae. הוא ידוע גם ככור עלי הדרים, שכן זחלי העש ניזונים מעלים של עצי הדר, וגורמים נזק לעלים ולפרי. מזיק זה מקורו באסיה, אמצעי הבקרה שלעש מנהרות ההדר כוללים שימוש בחומרי הדברה, וכן שחרור צרעות טפיליות המכוונות לזחלים של העש. שיטות תרבותיות כמו שמירה על מטע נקי והסרת עלים נגועים יכולים גם לעזור להפחית אוכלוסיות של עש מנהרות ההדר

עש מנהרות ההדר תפוצה וריבוי

עש מנהרות מטיל ביצים אשר מתפתחים לזחלים של עש מנהרות ההדר ניזונים מעלים של עצי הדר וגורמים נזק לעלים ולפרי. העשים הבוגרים קטנים ולבנים, מוטת כנפיים של כ-6 מ”מ. הם פעילים במהלך היום ומטילים את הביצים על הצד התחתון של עלי הדר. הביצים בוקעות לזחלים הכורים את העלים, ויוצרות מוקשים נחשלים בולטים על פני העלים.

הנזק לצמח עש מנהרות ההדר

  • עש מנהרות ההדר – עלול לגרום נזק משמעותי לעצי הדר. הזחלים של העש ניזונים מעלי העץ, ויוצרים מכרות מנהרות מהעלים. מוקשים אלו עלולים לגרום לעיוות ולשינוי צבע של העלים, מה שעלול להשפיע לרעה על יכולתו של העץ לבצע פוטוסינתזה ולייצר פרי.
  • בנגעים קשים העלים עלולים להיפגע עד כדי כך שהם משחימים ונושרים מהעץ, מה שמפחית את הבריאות הכללית של העץ ומעצמו. הנזק שנגרם על ידי עש מנהרות ההדר יכול גם להפוך את העץ לרגיש יותר למזיקים ומחלות אחרות, מה שמוביל לירידה נוספת בבריאות העץ.
  • גם הפגיעה בפרי יכולה להיות משמעותית, שכן האכלת הזחלים עלולה לגרום להצטלקות ושינוי צבע על פני הפרי. זה יכול להפוך את הפרי לפחות נחשק ולהוריד את ערך השוק שלו. בנוסף, ההאכלה יכולה גם להפוך את הפרי לרגיש יותר לריקבון ולבעיות אחרות לאחר הקטיף.

בסך הכל, עש מנהרות ההדר יכול להוות מזיק משמעותי בעצי הדר ויכול לגרום נזק משמעותי לעלים, לפרי ולבריאות העצים הכללית אם לא נשלט. חשוב לבצע מעקב קבוע אחר מזיק זה וליישם אמצעי הדברה בעת הצורך למניעת נזקים והגנה על בריאות העץ.

עש מנהרות ההדר מחזור חיים ועונות גידול

  • עש מנהרות ההדר הידוע גם ככור עלי הדרים, יש מחזור חיים המורכב מארבעה שלבים: ביצה, זחל, גולם ובוגר. העשים הבוגרים קטנים, לבנים ובעלי מוטת כנפיים של כ-6 מ”מ. הם פעילים במהלך היום ומטילים את הביצים על הצד התחתון של עלי הדר.
  • הביצים בוקעות לזחלים קטנים וצהובים הכורים את העלים, ויוצרים מכרות נחשיים ייחודיים על פני העלים. הזחלים ניזונים מהעלים במשך מספר שבועות לפני הגולם. שלב הגולם נמשך כשבוע ולאחריו יוצאים העשים הבוגרים.
  • ניתן להשלים את מחזור החיים של עש מנהרות ההדר תוך 30 ימים בלבד, תלוי בטמפרטורה ובזמינות המזון. באקלים חם, למזיק יכול להיות דורות מרובים בשנה, בעוד באקלים קר יותר, יכול להיות לו רק דור אחד בשנה.
  • העשים הבוגרים של עש מנהרות ההדר פעילים לאורך כל עונת הגידול, ויכולים להטיל ביצים על עלים של עצי הדר בכל עת של השנה. באזורים טרופיים וסובטרופיים, עש מנהרות ההדר יכול להיות בעל דורות מרובים בשנה, בעוד שבאזורים ממוזגים, הוא מוגבל בדרך כלל לדור אחד בשנה. באזורים בעלי עונת גידול ארוכה המזיק יכול להיות פעיל במשך רוב ימות השנה ולגרום נזק לעלים ולפרי לאורך כל עונת הגידול.
  • בנוסף להשפעה על צמיחת העץ, עש מנהרות ההדר יכול להשפיע גם על ייצור ואיכות הפירות, שכן הצטלקות ושינוי הצבע הנגרמים מהזחלים עלולים להפוך את הפרי לפחות נחשק ולהוריד את ערך השוק שלו.

אפשרויות טיפול במזיק עש מנהרות ההדר – מנהדר

קטגוריות