כימשון הוא סוג של פטריות הפוגעות בצמחים שעלולים לגרום לריקבון שורשים, כתמים גבעולים ועלים, וריקבון פירות. מינים מסוימים של כימשון יכולים להדביק מגוון רחב של צמחים, כולל יבולים רבים, עצי פרי וצמחי נוי. ידוע כי מיני כימשון הרסניים במיוחד לגידולים כגון אבוקדו, בננה, הדרים, קקאו, קפה ותפוחי אדמה

כימשון תפוצה וריבוי

 • ניתן למצוא מיני כימשון במגוון רחב של סביבות, כולל בתי גידול מים מתוקים, יבשתיים וימיים. הם מופצים ברחבי העולם וניתן למצוא אותם ברוב האזורים שבהם גדלים צמחים. הם יכולים להדביק צמחים דרך השורשים, העלים או הפירות שלהם, והם יכולים גם להתפשט במים או באמצעות תנועה של אדמה מזוהמת או חומר צמחי.
 • מיני כימשון מתפשטים על ידי ייצור נבגים, שיכולים להתפשט על ידי מים, רוח או על ידי בעלי חיים. מינים מסוימים יכולים גם לייצר מבנים רדומים הנקראים כלמידוספורים, שיכולים לשרוד באדמה לפרקי זמן ארוכים, ומאפשרים לפטרייה לשרוד בהיעדר צמח מארח.
 • מיני כימשון יכולים להיות מופצים גם על ידי פעילויות אנושיות, כגון תנועה של אדמה מזוהמת או חומר צמחי, או שימוש במים מזוהמים להשקיה. תנועה של צמחים נגועים או חומר צמחי למטרות נוי או מסחריות יכולה גם היא לתרום להתפשטות של כימשון .
 • חשוב לציין שכימשון ניתן למצוא ברוב האזורים שבהם צמחים גדלים והיא נחשבת לפתוגן צמחי מרכזי. חשוב להיות מודעים לפוטנציאל לזיהומי כימשון ולנקוט בצעדים מתאימים לניהול הסיכון במערכות אקולוגיות חקלאיות וטבעיות כאחד.

סוגי כימשון

ישנם מינים רבים ושונים של Phytophthora, אך כמה מהמינים הידועים וההרסניים ביותר כוללים:

 • Phytophthora infestans: מין זה גורם להדבקה מאוחרת של תפוחי אדמה ועגבנייה, מה שעלול להוביל לאובדן יבול משמעותי.
 • Phytophthora cinnamomi: מין זה גורם לריקבון שורשים במגוון רחב של צמחים, כולל אבוקדו, בננה, הדרים ועצי יער רבים.
 • Phytophthora capsici: מין זה גורם למחלות בגידולי ירקות רבים, כולל פלפל ומלפפון.
 • Phytophthora nicotianae: מין זה גורם למחלות בצמחי נוי רבים, כולל צמחי מצעים וגידולי חממה.
 • Phytophthora ramorum: מין זה גורם למוות פתאומי של אלון, מחלה שהרגה מיליוני עצי אלון
 • Phytophthora palmivora: מין זה גורם למחלה הקטלנית של הדקלים אשר מהם מייצרים את שמן דקלים

אלו הן רק כמה דוגמאות של מיני כימשון רבים שעלולים לגרום למחלות צמחים. לכל מין מאפיינים ייחודיים משלו והוא יכול לגרום לתסמינים שונים בצמחי מארח שונים. חשוב לזהות נכון את מיני כימשון המעורבים בזיהום על מנת לנהל ביעילות את המחלה.

כימשון נזק לצמחים

מיני כימשון יכולים לגרום למגוון רחב של נזקים לצמחים, בהתאם למין ולצמח המארח. כמה תסמינים נפוצים של זיהומי כימשון כוללים:

 • ריקבון שורשים: כימשון יכול להדביק את שורשי הצמחים, ולגרום להם להיות חומים ועיסתיים. זה יכול להוביל לנבילה, עצירת צמיחה ומוות של הצמח.
 • גזע ועלווה: כימשון יכולה להדביק את הגבעול והעלים של צמחים, ולגרום להם להשתבש, להיעדר ולבסוף למות.
 • ריקבון פירות: כימשון יכול להדביק את פרי הצמחים, ולגרום להם להיות רכים ולהירקב.
 • ריקבון כתר: כימשון יכול לגרום לכתר הצמח להירקב והצמח ימות.
 • מוות פתאומי של אלון: Phytophthora ramorum יכול לגרום למוות מהיר של עצי אלון וטנואק. עלי העץ ישחמו ואז העץ ימות.
 • תסמינים אלו יכולים להתבלבל עם מחלות אחרות או מתח סביבתי, ולכן חשוב לזהות נכון את מיני כימשון המעורבים בזיהום על מנת לנהל את המחלה בצורה יעילה.

כימשון – מחזור החיים ועונות הגידול

מחזור החיים של מיני כימשון משתנה בהתאם למין ולסביבה, אך למיני כימשון רבים יש מחזור חיים דומה הכולל רבייה מינית וא-מינית כאחד.

רבייה א-מינית:

רבייה א-מינית מתרחשת כאשר הכימשון מייצרת ספורנגיה, שהם מבנים המכילים נבגים. נבגים אלה יכולים להתפשט על ידי מים, רוח או על ידי בעלי חיים, והם יכולים להדביק צמחי מארח חדשים. ברגע שהנבגים נובטים, הם מייצרים היפאות שמדביקות את הצמח המארח.

רבייה מינית:

כמה מיני כימשון יכולים גם להתרבות מינית, ומייצרים אוספורות שהם נבגים בעלי דופן עבות, עמידים מאוד ללחץ סביבתי ויכולים לשרוד תקופות ארוכות באדמה. אוספורות נוצרות כאשר שני סוגי כימשון תואמים באים במגע ומתמזגים יחדיו. אוספורות אלה יכולים לנבוט ולייצר ספורנגיות חדשות ולהדביק צמחי מארח חדשים.

עונות גידול:

מיני כימשון מסוגלים להדביק צמחים לאורך כל השנה, אך חומרת הזיהום יכולה להיות תלויה בתנאי הסביבה. מיני כימשון רבים מעדיפים תנאים חמים ורטובים, והם עלולים לגרום לנזק משמעותי בתקופות של גשם כבד או לחות גבוהה. מינים מסוימים מסוגלים להדביק צמחים גם בתקופות יבשות, אם הנבגים מסוגלים לשרוד מספיק זמן כדי להדביק מארח חדש.

חשוב לציין כימשון יכולה להדביק צמחים בכל עונה, וחומרת הזיהום תהיה תלויה בתנאי הסביבה

אפשרויות טיפול במזיק כימשון

קטגוריות